Rusza globalna platforma wspierająca osoby z inkontynencją - 7 wersji językowych, w tym polska
Data:
2021-01-15

Wraz z Nowym Rokiem rusza nowy, międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) pod nazwą "Support In Continence". Dzięki współpracy kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych organizacji pozarządowych powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji. Platforma została przygotowana w 7 wersjach językowych (angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niderlandzkiej, niemieckiej, polskiej i włoskiej). Polska wersja platformy powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "UroConti", organizacji działającej na rzecz poprawy jakości życia osób z problemami inkontynencji w Polsce i członkiem Koalicji. Promocji platformy służy film prezentujący projekt.

 

Uciec od wstydu

Mówi się o niej rzadko, bo nie zabija. Potrafi zrujnować jednak życie bardziej niż cukrzyca czy nadciśnienie. Inkontynencja to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Według statystyk nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy 634 mln osób na świecie, w tym 75 mln w Europie (10% populacji). Z kolei nietrzymanie kału (NTK) dotyczy 1 na 15 dorosłych na świecie. Na dolegliwość tą narażeni są wszyscy - bez względu na wiek i płeć. Jest to schorzenie przewlekłe, które znacząco ogranicza możliwość wykonywania podstawowych czynności. Powoduje rezygnację z życia zawodowego, towarzyskiego, rodzinnego. Podobnie jak koronawirus zamyka ludzi w domach. Inkontynencja to wstydliwy problem. Często wstyd jest tak silny, że pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Dlatego tak ważna jest edukacja i dostęp do wiedzy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństw na całym świecie, powstała platforma cyfrowa łącząca najlepszą wiedzę z doświadczeniami wyniesionymi z różnych miejsc na świecie, od Australii przez Amerykę, Azję i Afrykę po Europę. Platforma ma charakter otwarty, co oznacza, że będzie dalej rozwijana przy współpracy z lokalnymi organizacjami i z wykorzystaniem kolejnych wersji językowych.

 

Krok w przyszłość

Platforma "Support In Continence" to otwarty zbiór najważniejszych informacji dla osób z NTM/NTK, opiekunów i wszystkich zainteresowanych tematem. Użyteczność platformy najlepiej określają słowa Prezes WFIPP Mary Lynne van Poelgeest-Pomfret, zdaniem której - projekt wykracza poza wszystko, co zostało dotychczas wyprodukowane. Treść, wygląd i styl platformy powstały we współpracy z komitetem sterującym, w skład którego weszli zarówno przedstawiciele świata medycyny jak również przedstawiciele organizacji pacjenckich i działających na rzecz pacjentów. Platforma jest łatwo dostępna i intuicyjna, dzięki czemu prowadzeni jesteśmy po najistotniejszych kwestiach związanych z NTM i NTK.

- To krok na przód w budowaniu świadomości Polaków. W krajach Europy Zachodniej m.in. w Wielkiej Brytanii prowadzone są regularne kursy poświęcone profilaktyce i leczeniu zachowawczemu inkontynencji, podobnie w Niemczech, w Belgii, Holandii czy Francji, gdzie oprócz dostępu do wiedzy, pacjentki po porodach odbywają obowiązkową fizjoterapię uroginekologiczną. W Polsce dostęp do wiedzy jest wciąż znikomy, dlatego bardzo się cieszę, że mamy również polską wersję platformy "Support In Continence" - mówi Anna Sarbak, prezes zarządu głównego "UroConti".

Powstanie platformy będącej zbiorem najistotniejszych informacji dla pacjentów z inkontynencją, opiekunów oraz pracowników służby zdrowia, pomoże w budowaniu świadomości Polaków na temat dolegliwości, którą dotkniętych jest w naszym kraju łącznie prawie 4 mln osób.
Wersja podstawowa platformy powstała dzięki wsparciu finansowemu firmy Medtronic.

 

Więcej informacji na stronie www.supportincontinence.org/pl.

 

Źródło: www.uroconti.pl